Гиёҳвандлик – аср иллати
2018 йил 18 декабрь куни Институт маърузалар залида “Сув хўжалигини ташкил этиш ва бошқариш” факультети талаба ёшларига Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Наркотик моддаларни назорат қилиш миллий маркази билан ҳамкорликда таълим муассасалари талаба ёшлари орасида гиёҳвандлик ва наркотик моддалар билан боғлиқ жиноятларнинг содир этилишини олдини олиш мақсадида “Ёшлар орасида гиёҳванд воситаларининг тарқалишига қарши кураш” мавзусида маърифий учрашув бўлиб ўтди.
Тадбирда институт Ёшлар билан ишлаш бўйича проректор Қ.Шавазов, Наркотик моддаларни назорат қилиш миллий маркази етакчи эксперти Жуманова Саодат Содиқовна, “СХТЭ ва Б” факультети декани О.Кучаров, Ёшлар билан ишлаш бўлими бошлиғи З.Ҳайдаров, гуруҳ мураббийлари ҳамда 156 нафар талабалар иштирок этди. Тадбирни проректор Қ.Шавазов кириш сўзи очиб бериб, мавзу доирасида ўз фикр-мулоҳазалари билан ўртоқлашди, шундан сўнг маърузачига навбатни берди.
Маърузачи С. Жуманова мамлакатимизда гиёҳвандлик ва наркотик моддаларга қарши курашиш борасида амалга оширилаётган амалий ҳаракатлар, наркотик моддаларнинг инсон саломатлигига ўта салбий зарарлари ва унинг оқибатлари, наркотик моддалари билан касалланган инсонларни даволаш ва реабилитация қилиш марказлари ва наркодиспансерлар фаолияти бўйича маълумотлар берилди. Тадбир қизғин савол-жавоблар ва мунозаралар асосида ўтди.

Наркомания – болезнь века
18 декабря 2018 года в лекционном зале института для студентов факультета «Организация и управление водного хозяйства» совместно с Национальным информационно-аналитическим центром по контролю за наркотиками при Кабинете Министров Республики Узбекистан для предотвращения наркомании и связанных с наркотиками преступлений среди студентов была проведена встреча на тему: «Борьба против распространения наркотиков среди молодежи».
В мероприятии приняли участие: проректор по работе с молодежью Шовазов Кадиржон Ачилович, ведущий специалист Национального информационно-аналитического центра по контролю за наркотиками Жуманова Саодат Содиковна, декан факультета «Организации и управления водного хозяйства» Кучаров Олимжон Рузимуротович, начальник отдела по работе с молодежью Хайдаров З., кураторы и 156 студентов. Со вступительной речью мероприятие открыл проректор Шовазов К.А., который поделился своими взглядами в рамках данной темы.
Жуманова С.С. проинформировала о реализации практических шагов по борьбе с наркоманией и незаконных оборотах наркотиков, о негативных последствиях вредного воздействия наркотиков на здоровье человека, а также о центрах по лечению и реабилитации лиц с наркозависимостью и деятельностью наркодиспансеров. Мероприятие прошло в виде диалога.